26. Požár stohu sena - Julčín

01.07.2019 05:41

Jednotka vyjela na výzvu KOPIS s CAS24 Iveco Magirus, CAS32 T815 v celkovém počtu 5 členů JSDH k požáru stohu balíků sena u obce Julčín. Na místě již zasahovala JPO HZS Štětí a Liběšice. Z naší CAS32 bylo vytvořeno dopravní vedení s rozdělovačem s 3. proudy C a těmi se začalo hasit a chránit přilehlý, nezasažený stoh balíků sena. CAS24 Iveco byla postoupena na severní konec stohu kde pomocí vysokotlakého proudu a následného proudu C taktéž zamezila síření požáru na přilehlý stoh. Mezitím pracovníci firmy Štatný ( majitel objektu a stohu ) pomocí manipulátoru nezasažený stoh začali "stěhovat" dále od hořícího stohu. Obě CAS byly doplňovány vodou od ostatních zasahujících jednotek.

Když se síla hoření stohu zmírnila, započalo rozebírání hořícího stohu opět pomocí manipulátoru. Prolité a uhašené seno bylo odváženo na přilehlou pastvinu, kde bylo dále proléváno zaměstnanci firmy pomocí jejich zemědělských cisteren.

Po cca 2 hodinách bylo rozhodnuto VZ, že se stoh nechá vyhořet a rozebírání bylo přerušeno. Tento stav byl držen cca 2 hodiny, kdy se pak začal zvedat vítr a žhavé částečky sena začali ohrožovat cca 30m vzdálený nezasažený stoh slámy a sena. Hašení a rozebírání bylo opět obnoveno.

Během toho se na místo dostavil náš OA VW T5 s přívěsným vozíkem a motorovou stříkačkou Tohatsu. U rybníka ( Velký Hubenov ) bylo zřízeno čerpací stanoviště a CAS byly plněný pomocí tohoto čerpadla. Další dva členi přijeli později na místo události s VEA Suzuki SX4.

Vzhledem k měnícímu se směru větru a dýmu, bylo hašení prováděno střídavě v dýchací technice.

 

V průběhu hasebních prací byly obě CAS dotankovány z PHM vozu JPO Ústí nad Labem. PS16 Tohatsu na místě dotankováno 60 litrů benzínu ( + 12l v nádrži ) a 2 litry oleje Stihl ( + 1 litr v nádrži ).

 

Ve 00:01 jsem byli vystřídání JPO JSDH Hoštka-Malešov a jednotka se vrátila zpět na základnu. OA VW T5 a jeden člen zůstal na místě čerpacího stanoviště do úplné likvidace požáru a poté se také vrátil zpět na základnu.